Szyby | Okna PCV - producent - Swarzędzka Wytwórnia Okien Martom
[email protected]

SzybySzyba zespolona to element okna, na który zazwyczaj nie zwracamy dużej uwagi. Wydaje się, że zadaniem szyby jest przede wszystkim zapewnienie efektu transparentności. Okazuje się jednak, że nowoczesna szyba zespolona gwarantuje nam uczucie komfortu wewnątrz pomieszczenia oraz przynosi pokaźne oszczędności.

Konstrukcja szyby zespolonej

Szybę stanowi zazwyczaj układ 2 tafli szkła oddzielonych ramka dystansową, zazwyczaj na odległość 15 – 16 mm. W przestrzeni międzyszybowej zamknięte jest osuszone powietrze lub gaz argon wprowadzony tam dla zwiększenia efektu ciepłochronności. Aby powietrze zamknięte pomiędzy szybami nie ulegało zawilgoceniu, ramkę dystansową wypełnia się sitem molekularnym - silnym środkiem higroskopijnym w postaci granulatu. Szyby na całej długości obrzeża są połączone z ramką dystansową materiałami klejąco – uszczelniającymi, co zapewnia szczelność układu szyba zespolonaograniczając dopływ pary wodnej do jego wnętrza.

 1. szkło float 4 mm
 2. Argon
 3. wilgoci
 4. uszczelnienie (butyl)
 5. szkło niskoemisyjne 4 mm
 6. ramka aluminiowa
 7. uszczelnienie (tiokol)

Grubość zestawu wynosi 24 mm. 

 Image and video hosting by TinyPic

Szkło dwupowłokowe

Szkło jest produkowane w taki sposób, że na pojedyncze szkło SGG BIOCLEAN, na stronę przeciwną do powłoki samoczyszczącej nanosi się powłokę selektywną. Powłoka samoczyszcząca BIOCLEAN zalicza się do tzw. powłok twardych. Nanoszona w procesie pyrolizy z przeźroczystego materiału mineralnego na bazie tlenku tytanu (TiO2) jest wysoce odporna na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.

Powłoki nanoszone na przeciwną stronę do powłoki BIOCLEAN są powłokami "miękkimi" magnetronowymi, które powinny być umieszczone do wewnątrz zespolenia. Nadają one szkłu odpowiednie właściwości ochrony przed słońcem i ciepłochronności.

 • ochrona przed słońcem
 • funkcja samooczyszczenia
 • żywotność powłok taka sama jak w przypadku samego szkła

 

Zastosowania

Szyba CLIMAPLUS 4S BIOCLEAN jest polecana do

 • przeszkleń i miejsc wystawionych na bezpośrednie działanie słońca i deszczu:
 • idealnie nadaje się do ogrodów zimowych, nasłonecznionych okien, werand i fasad.
 • szczególnie polecana jest do przeszkleń w miejscach trudnodostępnych.

Szprosy

Szprosy są to listwy dzielące powierzchnię szyby na kilka części, stosowane w celach dekoracyjnych, najczęściej dostosowane kolorystycznie do okien.

Jakie są rodzaje szprosów?

 • szprosy międzyszybowe
 • szprosy naklejane,
 • szprosy stałe (tnące lub konstrukcyjne),
 • szprosy otwierane (ramkowe).

Dostępne są szprosy o grubościach od 8mm do 45mm w bardzo szerokiej gamie kolorów np. złoty, biały, kilka odcieni brązów czy szprosów drewnopodobnych, oraz wiele kombinacji dwubarwnych. Istnieje możliwość wykonania nie tylko szprosów łączonych pod kątem prostym, ale również giętych oraz tzw. słoneczek czy połączeń promienistych (gwiazdy).

Szprosy międzyszybowe

Są to szprosy wykonane z ozdobnych aluminiowych profili, mocowane są na stałe do międzyszybowych ramek i znajdują się wewnątrz zestawu szyb. Obecnie wariant najpopularniejszy i stosunkowo niedrogi. Jest to stały element szyby wykonuje go więc nie producent okien, ale dostawca szyb zespolonych). Mogą być stosowane zarówno jako cienkie listwy (8mm - najczęściej złote) lub szersze paski nawet kilku centymetrowe. Istotną zaletą tych szprosów jest łatwość mycia okien.

Szprosy naklejane na szybę

Imitują one szprosy stałe oraz umożliwiają zmniejszenie straty światła. Zastosowanie ich wraz z wydzieleniem pól przez dodatkowe międzyszybowe ramki imituje podział uzyskiwany dzięki szprosom stałym, dając też wrażenie wykorzystania małych szyb zespolonych, wstawionych w pola międzyszprosowe. Stanowią one korzystniejszą finansowo alternatywę dla szprosów stałych, dlatego są również często stosowane. Ich wadą jest utrudnione mycie okna.

Ile kosztują szprosy?

Za szprosy najczęściej płacimy poprzez przelicznik - liczba pól, na które szprosy dzielą szybę pomnożone przez ustaloną cenę.